Urgentní zakázka: 80 milionů míří k právníkům z okolí premiérova přítele

Tak dlouho stát otálel s výběrem právníků ve vleklém sporu o naftu se společností Viktoriagruppe, až přiklepl zakázku bez soutěže skupině advokátů s úzkou vazbou na premiérova přítele Radka Pokorného. Jde přitom o právní služby, za které je stát připraven zaplatit 80 milionů korun.

O zakázce v jednacím řízení bez uveřejnění – takzvaném JŘBÚ, tolik kritizovaném přidělování zakázek jednomu subjektu – rozhodla Správa státních hmotných rezerv (SSHR) s platností od letošního ledna. Právní zastupování tak získali advokáti sdružení kolem Alexandra Mareše, přítele a spolupracovníka vlivného zákulisního hráče Radka Pokorného.

V čele SSHR sedí Pavel Švagr, dlouholetý dopravní expert sociální demokracie a chráněnec premiéra Bohuslava Sobotky, který ho také do funkce protlačil.

Co je kauza Viktoriagruppe

Ilustrační snímek: Shutterstock
• Případ má kořeny v roce 2004, kdy si stát uložil v bavorských zásobnících společnosti Viktoriagruppe zásoby motorové nafty;
• firma se ale následně sama poslala do úpadku a insolvenční správce odmítl zásoby České republice vydat;
• Česká republika škody vyčíslila na 1,8 miliardy korun;
• v případu padlo několik trestních oznámení, stát zastupují právníci najatí Správou státních hmotných rezerv bez veřejné soutěže;
• pro příští čtyři roky jim smlouva zaručuje 80 milionů korun, v celkové částce  jsou zahrnuty i soudní poplatky v Německu pro případnou žalobu.

Správa státních hmotných rezerv zdůvodňuje výběr právníků bez soutěže časovou tísní. Advokáti ze sdružení Mareš Partners poskytovali státní společnosti ve sporu s Viktoriagruppe služby už od konce roku 2014, mimochodem i tehdy byli vybraní bez soutěže. Smlouva ovšem končila ke konci loňského roku a celou kauzu Viktoriagruppe si současně od SSHR přebírala další státní instituce – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který také vypsal na právníky veřejnou soutěž. Jenže ta zůstala otevřená poté, co se případ Viktoriagruppe vrátil kvůli kompetenčním nejasnostem zpět do rukou SSHR a v prosinci se zároveň ukázalo, že noví právníci nebyli vybráni.

“Nebyla jiná možnost, jinak by se stát v lednu ocitl bez právníků. Jde navíc o velmi komplikovaný případ, kdy je třeba dodržet právní kontinuitu a advokáti z Mareš Partners spolupracují s renomovanou německou kanceláří specializovanou na insolvenční právo,” hájí postup ředitel Správy státních hmotných rezerv v rozhovoru pro Neovlivní.cz Pavel Švagr.

Odpovědnost SSHR za zdlouhavé vyjasňování kompetencí, které nakonec vedlo k prodloužení smlouvy právníků bez soutěže, Švagr nepřipouští: “Je to dobrá otázka, ale na špatnou adresu.”

Úřad pro zastupování státu, jehož SSHR v interních dokumentech, které má Neovlivní.cz k dispozici, označuje za viníka celé situace, ovšem dává od potíží s právním zastupováním rovněž ruce pryč. Dokonce tvrdí, že hmotné rezervy je o svém postupu neinformovaly. “O výběru právní kanceláře ze strany SSHR jsme se dozvěděli z veřejně dostupných zdrojů,” uvedl mluvčí úřadu Radek Ležatka. A dodal, že kompetenční záležitosti se projednávaly celý loňský rok a nikoli až na poslední chvíli.

Osmdesátimilionová zakázka se mezitím stala nástrojem v poziční zákulisní hře mezi ČSSD a ANO, jehož lídr Andrej Babiš dlouhodobě útočí na Sobotku přes jeho přítele Radka Pokorného. Pokorného a advokáta Alexandra Mareše totiž spojuje podle zjištění Neovlivní.cz nejen přátelství, ale také úzká spolupráce ve vedení rozhodčího soudu, kde oba působí. Mareš je navíc podle veřejně dostupných listin z obchodního soudu takzvaným opatrovníkem Pokorného advokátní kanceláře, což znamená, že má pro výjimečné situace pozici statutárního zástupce firmy.

Mohlo by vás zajímat:

» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie
» Babiš a Sobotka svedou bitvu o právníka Pokorného
» Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud
» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Už žádné rozhodčí doložky, rozhodl Ťok

Ředitel Správy státních hmotných rezerv ale striktně odmítá, že by v kontraktu s právníky z Mareš Partners sehrály roli vazby mezi Marešem a Pokorným.

“To zcela určitě ne. Vím, že je kolem tohoto JŘBÚ rušno, ale veškeré kroky v kauze Viktoriagruppe konzultujeme na příslušných místech, takže bych si netroufl udělat nic na vlastní pěst,” dodal Švagr, který je z titulu své funkce členem Bezpečnostní rady státu, jež se sporem s Viktoriagruppe zabývá na svých jednání prakticky každý měsíc.

Výběr právníků z kauzy Viktoriagruppe ostatně zmiňují i uniklé emaily z premiérovy soukromé pošty, které v lednu zveřejnil neonacistický web. V jednom z nich Švagr 20. prosince 2015 píše Sobotkovi ohledně potíží s ukončením platnosti smlouvy. “Bylo by fajn zítra alespoň na vládě tento materiál otevřít a doporučit/schválit prodloužení smlouvy s právníky,” napsal Švagr.

Stejně odmítá jakoukoli roli v příběhu i Radek Pokorný: “Alexandra Mareše samozřejmě znám, ale s touto zakázkou nemám absolutně nic společního.”